Padlásfödémek szigetelése
A padlásfödémek talán a leggazdaságosabb hőszigetelő épülethatároló szerkezetek, a következő szemontok miatt:
- Ezt a szerkezetet nem érik külső hatások.
- Kis terhelésük miatt olcsó hőszigetelőanyagokkal is hatásosan szigetelhető, annak védelmére nem kell különösebb figyelmet fordítani.
- A hőhidak hossza kicsi.
Ez persze csak akkor van így, ha a tetőszerkezet vízhatlan, beázásmentes. A szigetelőréteg vastagságának meghatározása lehetőségeinktől függ.
A padlásfödémek rétegrendje
Ha a padlásfödém nem tárolása használják, csak egy-két épületelem elérése a célunk, akkor a rétegrend a következőképpen épül fel:
- Járóréteg,
- Hőszigetelés,
- Légzáróréteg,
- Födémszerkezet,
- Felületkiegyenlítés,
- Felületképzés.
Ha a hőszigetelőréteg lépésálló, akkor a járóréteg nem igényel alátámasztást., de ebben az esetben keményhab lemezeket alkalmaznak két rétegben, a csatlakozások mentén pedig hézagcserét alkalmaznak. A járóréteg alátámasztásával lehetőség nyílik kőzetgyapotszigetelés alkalmazására.
Általánosságban elmondható, hogy a szigetelés vastagsága 20 cm környékén kell hogy legyen a megfelelő hőszigetelőhatás eléréséhez.
Ha a padlásteret tárolásra is használják, akkor megfelelő szilárdságú, lépésálló padlózatra van szükség, melynek rétegrendje az alábbi:
- Könnyűbeton padlózat,
- Hőszigetelő réteg,
- Légzáró réteg,
- Felületkigyenlítés,
- Födémszerkezet,
- Felületkiegyenlítés,
- Felületképzés.
Padlozat kialakítására különösen kedvező a habcement, hiszen ennek az anyagnak hőszigetelőképessége kedvező, előállaítása, alkalmazása egyszerű. Megkötési, száradási ideje rövid, páradiffúziós ellenállása alacsony.
Szigetelőanyagként kőzetgyapotot, vagy pedig műanyaghab táblákat alkalmaznak. A szigetelőanyagot két rétegben, kötésben, hézagcserében fektetik. A szigetelés vastagsága az optimális hőszigetelési hatás eléréséhez általában 20 cm.
A felületkiegyenlítő réteg a nem sík födém felett készítendő, majd a kiegyenlített felületre kerül a padlózat.
A polietilén fóliát a hőszigetelőréteg felett helyezkedik el, hogy a beton felhordása során a hőszigetelőrétegek közé ne juthasson nedvesség.
Minden esetben fontos a szigetelőanyag folytonossága a homlokzati hőszigeteléshez, ezért a talpszelementeket rendszerint körbeszigetelik.